Svátek matek – jeho historie a současnost

Kategorie: Aktuality

14.5.2012

V České republice připadá na druhou květnovou neděli Den/svátek matek. V tento den dávají hlavně malé děti často svým maminkám dárky, často vlastnoručně, pečlivě a s láskou vyrobené, větší děti a tatínkové přijdou také na něco, co nás, maminky, jistě potěší a dojme a čehož si velmi vážíme…

A jak tento svátek vlastně vznikl?  Poctu ženám – dárkyním života – vzdávali již ve starém Řecku. První historické zprávy o pravidelném slavení jakéhosi předchůdce dnešního dne matek pocházejí z Anglie ze 16. století, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday). Slavila se na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tzv. 40-denní postní období od Velikonoc). V den Mothering Sunday mělo služebnictvo volno k tomu, aby se vrátilo domů a trávilo tento den se svými matkami, neboť mnoho chudých v Anglii pracovalo jako služebnictvo v bohatých rodinách, často daleko od domova.

V USA poprvé – v roce 1872 – Den matek navrhla oslavovat Julia Ward Howe jako Den míru.

Matka, která vychovala a vypěstovala ve svých dětech ušlechtilé vlastnosti, zůstávala v minulosti často v pozadí a nepovšimnuta. Proto od samého zrodu tohoto svátku nikdo nepopíral, že by matkám měly být více nakloněny zákony a že stát by měl matkám a dětem hmotně pomáhat.

Myšlenka, aby se tento den oslavoval mezinárodně a pravidelně, vznikla na počátku 20. století. Zbožnou Annu Jarvisovou (1864 – 1948), matku 11 dětí, inspirovalo k založení Svátku matek úmrtí její maminky v roce 1906. Kampaň zahájila v americkém stylu následující rok zádušní mší za všechny maminky na světě a 1908 jej už oslavovalo celé město Filadelfie. O rok později se již k oslavám Dne matek připojilo 45 států USA a další země všech světových kontinentů. V roce 1911 se Den matek slavil téměř ve všech státech.

Roku 1913 Kongres USA navrhl slavit každoročně vždy druhou květnovou neděli jako národní svátek věnovaný matkám.

V roce 1914 oslavy prvního národního Dne matek oficiálně vyhlásil tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Jako symbol poděkování matkám byla určena květina – bílý karafiát. V tento den matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno potřebné obstarávali muži s dětmi, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou – bílou ten, komu maminka už zemřela, a červenou ti ostatní.

Ve Spojených státech se také některé organizace snažily oslavu Dne matek rozšířit tím, že radily lidem, aby každý člověk psal nebo telegrafoval v tento den přání své matce a řekl jí, že na ni vzpomíná.

Každý voják, jehož matka již zemřela, tehdy obdržel bílou květinu a ten, jehož matka byla naživu, dostal květinu modrou. Tento zvyk se za 1. republiky těšil velké oblibě.

V Evropě se Den matek slavil poprvé v roce 1913 – konkrétně v Anglii.

Do Československa přišel Den matek kolem roku 1918, kdy zemi navštěvovalo hodně lidí z USA. Ideu šířila Čs. ochrana matek a dětí, Červený kříž, Sokol, Orel, katolické spolky i některé ženské komise při politických stranách. “Maminku máme každý jen jednu a je jediná, která nás nesobecky milovala. Dětmi se cítíme ve dvou stejně jako ve čtyřiceti letech, proto půjdeme slavit pod heslem Hold matkám,” tak začínala výzva v Českém slově z roku 1924. Noviny zvaly na oslavu do Stromovky, kde se konal jeden z prvních Dnů matek u nás. Poprvé se ale slavil až 13. května 1923 v brněnském středisku Vesna Křesťanské asociace mladých žen (YWKA).

V období socialismu byl v zemích politicky orientovaných na tehdejší Sovětský svaz Den matek nahrazen Mezinárodním dnem žen (MDŽ). Ke slavení květnového Dne matek se Československo volně vracelo po roce 1989, do všeobecného povědomí pak tento svátek na našem území opět vstupuje roku 1992, kdy byl při příležitosti Dne matek zorganizován velký happening v obchodním domě Kotva v centru Prahy.

Samozřejmě i tatínkové mají nárok na úctu svých dětí a manželek. V dnešní době, kdy je krize otcovství, si ti opravdoví tátové, starostliví a zodpovědní, zaslouží svůj speciální den – Den otců. Tento den připadá vždy na třetí neděli v červnu (letos 17. června). Milé matky, máme velkou šanci se na tento den dobře připravit!

Dnes je…

  • pondělí 6. 5. 2024
  • pondělí 6. velikonočního týdne
    Liturgická barva: červená
  • Připomínáme si:
    • v církevním kalendáři: sv. Jan Sarkander
    • v občanském kalendáři: Radoslav
  • Liturgické čtení:
    • 1. čtení: Sk 16,11-15
    • Žalm: Zl 149
    • Evangelium: Jan 15,26-16,4a
Biblický citát na dnešní den
Ve vězení zpívali Bohu chvalozpěvy. (Sk 16,25)

Citát na dnešní den

Čím máte více práce,

tím více se modlete 

(P. Marie-Eugène od Dítěte Ježíše)

více

www.pastorace.cz

Nové články

Pozvánka na mši sv. a přednášku PhDr. R. Malého – úterý 7. 5. 2024

28.4.2024

V úterý 7. 5. bude v našem kostele sloužena MŠE SV. od […]

Novéna k Božímu milosrdenství

29.3.2024

Novéna začíná vždy na Velký pátek a končí v sobotu před svátkem […]

Křížová cesta – neděle 24. 3. ve 14 hodin

23.3.2024

Pozvání na křížovou cestu v našem kostele

Mše sv. k sv. Josefu – 19. 3. 2024 v našem kostele – 17:30

12.3.2024

V úterý 19. 3. 2024 bude v našem kostele sv. Petra a […]

Křížová cesta v našem kostele – neděle 10. 3. od 14 hodin

8.3.2024

Zveme na křížovou cestou naším kostelem v neděli 10. 3. 2024 od […]

Modlitby vhodné pro postní dobu

22.2.2024

K Nejdražší Krvi Páně
Růženec k Svaté Tváři
Pobožnost k Nejsvětějším ranám