Slovo biskupů k uvolňování pandemických opatření

Kategorie: Aktuality

12.3.2022

Od pondělí 14. března 2022 dochází k uvolnění protiepidemických opatření a v kostelích již nebudou povinné respirátory. Čeští a moravští biskupové tak zvou věřící, kteří kvůli pandemii covid-19 omezili fyzickou účast na bohoslužbách, aby se vrátili zpět do kostelních lavic. „Při bohoslužbách obnovme pozdravení pokoje, přinášení obětních darů a znovu umožněme přijímat eucharistii i do úst všem, kteří si to přejí,“ stojí dále v prohlášení biskupů.

Drazí věřící, sestry a bratři

díky zlepšené pandemické situaci schválila česká vláda další uvolnění protiepidemických opatření a od pondělí 14. března nebudou v kostelích respirátory povinné. Při této příležitosti opětovně děkujeme všem, kteří v těžké době sloužili nemocným, i všem, kteří přijali nepříjemná omezení, a tak pomohli přibrzdit šíření nemoci.

Obracíme se na všechny věřící, kteří kvůli pandemii omezili svou účast na bohoslužbách v kostelích a prožívali bohoslužby prostřednictvím sdělovacích prostředků, s pozváním do kostela. Děkujeme všem technikům, kteří v těžké situaci obětavě sloužili a umožnili mnohým věřícím účast na bohoslužbě aspoň na dálku. Často nám to připomínalo, že je to jako být pozván na svatební hostinu, a dívat se jen na dálkový přenos. Plné prožívání mše svaté vyžaduje osobní přítomnost, společenství víry a nabízí účast na eucharistické hostině.

Doba postní, do které jsme vstoupili, je dobou očišťování, pokání a přípravy na Kristův velikonoční dar nového života. Zařaďme do svých programů i svátost smíření, řádnou zpověď, třeba i po delší době. Svou ochotu začít nově žít s Kristem ukažme i tím, že pozveme svoje blízké, nebo nabídneme pomoc těm, pro které je obtížné se do kostela dostat. V rámci nápravy způsobených škod věnujme velkou pozornost dětem, které zvláště potřebují příklad praktické víry rodičů i zájem farnosti k vybudování osobního přátelství s Kristem.

Při bohoslužbách obnovme pozdravení pokoje, přinášení obětních darů a znovu umožněme přijímat eucharistii i do úst všem, kteří si to přejí. Nejpozději od Velikonoční vigilie vrátíme svěcenou vodu do kostelních kropenek.

Kéž nám dobře prožité velikonoční svátky pomohou i v náročných situacích žít jako svědkové vítězného Krista.

Vaši čeští a moravští biskupové

(přečíst v ohláškách při všech bohoslužbách o 2. neděli postní 13. března 2022)

Dnes je…

  • úterý 1. 7. 2025
  • úterý 13. týdne v mezidobí
    Liturgická barva: zelená
  • Připomínáme si:
    • v církevním kalendáři: sv. Theobald (Děpolt)
    • v občanském kalendáři: Jaroslava
  • Liturgické čtení:
    • 1. čtení: Gn 19,15-29
    • Žalm: Zl 26
    • Evangelium: Mt 8,23-27
Biblický citát na dnešní den
Ježíš řekl: „Proč se bojíte, malověrní?“ (Mt 8,26)

Citát na dnešní den

Kdo se modlí,

nemarní čas.

Čas věnovaný Bohu v modlitbě neumenšuje účinnost lásky k bližnímu,
nýbrž že je ve skutečnosti jejím nevyčerpatelným pramenem.

www.pastorace.cz

Nové články

Neděle Božího milosrdenství je příležitostí vystavit se proudu Boží milosti

26.4.2025

Bílá neděle

Druhá neděle velikonoční je posledním dnem velikonočního oktávu, kdy jsme si […]

Zemřel papež František

21.4.2025

Dnes, v pondělí 21. dubna 2025, ve věku 88 let odešel k Pánu papež […]

Velikonoce 2025

20.4.2025

Pozvání na MŠI SVATOU 22. 4. 2025

17.4.2025

V úterý velikonoční 22. 4. od 17:30 bude v našem kostele sloužit […]

Přichází půst, co s ním uděláš?

17.3.2025

pust-plakatek
 
 

Jubilejní rok 2025

22.1.2025

PRAVIDLA PRO UDĚLOVÁNÍ ODPUSTKŮ
BĚHEM ŘÁDNÉHO JUBILEJNÍHO ROKU 2025
VYHLÁŠENÉHO JEHO SVATOSTÍ PAPEŽEM FRANTIŠKEM
„Nyní […]